Fra kl. 19.45 til lukketid

1. Udfyld ”Daglig opgørelse”

Selvom det er dårligt vejr og ingen er på stranden SKAL der udfyldes aktivitets opgørelse. Denne smides i postkassen efter hver vagt.
Der er skemaer til aktivitetsopgørelsen i den sorte VIP mappe.

 

2. Sørg for at døren er lukket (låst), eller der er en "vagt" ved døren

Døren må IKKE stå åben, så alle frit kan komme ind. Det er kun medlemmer og gæster, som kommunen har givet os lov til at lukke ind. HUSK at låse nøglen fast til døren med kæden og hængelåsen, som ligger inde i vores rum. Så kan andre spillere åbne døren, når nogen banker på for at komme ind, når der er nogen, som skal hjem, eller hvis de skal ud for at hente en bold.

3. Sørg for at alle får mulighed for at spille

Hvis der er mange på stranden sætter du køtavlen frem. Regler omkring brug af køtavlen er ophængt i materialerummet. Ved evt. uoverensstemmelse har du det afgørende ord. Din beslutning SKAL respekteres.

4. Sørg for at ingen bader

Vi har kun tilladelse fra kommunen til at spille beachvolley, så INGEN må gå ud at bade. Skal man have skyllet sandet af, kan det ske ved vandhanerne ved gangbroen. Der må selvfølgelig gerne bades på stranden udenfor Den Permanente.

5. Personer på taget

Hvis personer, der opholder sig udenfor Den Permanente kravler op på taget skal I råbe dem an og høfligt og venlig bede dem om at gå ned. Dette skal vi gøre af hensyn til Den Permanente, da tagene bliver ødelagt. Hvis de pågældende personer ikke vil gå ned efter at I har bedt dem om det evt. 2-3 gange skal I, hvis det er muligt ringe til Århus Politi på tlf. 87 31 14 48. Vi har ikke haft problemer med det tidligere, men vi er ansvarlig for badeanstalten, når vi opholder os der. Det skal dog på det kraftigste understreges, at ingen af ABC´s medlemmer skal spille sikkerhedsvagt el.lign. og alle henvendelser skal ske på en rolig og venlig måde. Vi gider ikke have slagsmål.

Senest redigeret d. 27. Apr 2008